Neapol

Neapol

Neapol jest miastem położonym w południowych Włoszech, w centrum Zatoki Neapolitańskiej. Miejsce to z osobą ks. Dolindo Ruotolo związane jest w sposób szczególny, ponieważ tutaj przy via Santa Chiara 24 urodził i wychował się przyszły kapłan ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy. Neapol znajduje się pomiędzy jednym z najsłynniejszych wulkanów na świecie, czyli Wezuwiuszem, i Polami Flegrejskimi.

Miasto słynie z licznych pięknych kościołów. Na pierwszy plan wysuwa się katedra Św. Januarego oraz Capella San Severo, w środku której znajduje się rzeźba Chrystusa spowitego całunem. Dalej Bazylika S. Domenico Maggiore, kościół Gesù Nuovo, w którym spoczywa ciało św. Józefa Moscatiego, a także klasztor św. Klary z cudownym ogrodem i krużgankami – jest to miejsce pełne spokoju, które pozwala na chwilę wytchnienia od zgiełku szalonego Neapolu.

Nie można również pominąć słynnych neapolitańskich placów. Codzienne życie neapolitańczyków toczy się na Piazza Plebiscito, a w lecie mają tam miejsce liczne wydarzenia kulturalne. Wypada także wspomnieć o Piazza Bellini, który nigdy nie zasypia oraz Piazza Dante. Miłośnicy ks. Dolindo nie mogą jednak pominąć placu San Gaetano ze swą historyczną starówką. Na tym samym placu znajduje się także kościół San Paolo Maggiore z obrazem Jezusa Miłosiernego z polskim wezwaniem „Jezu, ufam Tobie”, a także z grobem św. Kajetana, przy którym często modlił się ks. Ruotolo.

Warto zajrzeć na via Vergini 51 i obejrzeć Szkołę Apostolską Księży Misjonarzy, do której niegdyś uczęszczali młody Dolindo i jego brat, Elio. Należy również pamiętać o kościele Santa Teresa al Museo przy via Santa Teresa degli Scalzi, gdzie ks. Dolindo po ponad szesnastu latach zawieszenia 18 lipca 1937 roku odprawił swoją pierwszą mszę św. Natomiast w kościele San Giuseppe dei Vecchi e Immacolata di Lourdes znajduje się grób neapolitańskiego mistyka. Obecnie jest to główne miejsce pielgrzymek czcicieli ks. Ruotolo.

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz