Aktualności Książki

„Cały jesteś błogosławiony”. Dzieje przyjaźni o. Pio i ks. Dolindo

 

Okładka: miękka

Wymiary: 125 x 190 mm

Ilość stron: 200

Rok wydania: 2024

Wydawca: Wydawnictwo M

ISBN: 978-83-8043-906-1

 

Fascynująca historia przyjaźni ojca Pio i ks. Dolindo, mistyków z Włoch, którzy powięcili życie heroicznej służbie cierpiącym i byli wierni swojemu powołaniu i Kościołowi.

waj włoscy duchowni, ksiądz Dolindo Ruotolo i ojciec Pio z Pietrelciny, mieli wiele wspólnego. Pochodzili z tego samego regionu we Włoszech, byli praktycznie w tym samym wieku i łączyły ich mistyczne doświadczenia, takie jak stygmaty, dar prorokowania i uzdrawiania. Obydwaj oddawali się heroicznej służbie cierpiącym, wykazując bezgraniczną wierność swojemu powołaniu i Kościołowi. Pomimo różnic w ich misjach w Kościele, ich przyjaźń była trwała aż do śmierci, a obaj musieli stawić czoła trudnościom ze strony Świętego Oficjum.

Książka opisuje spotkanie tych dwóch kapłanów w San Giovanni Rotondo w 1953 roku i więzi, jaka wówczas między nimi powstała. Przyjaźń mistyków stanowi dla autora punkt wyjścia do refleksji na temat wspólnych doświadczeń i różnych misji, jakie spełniali w Kościele. Autor wplata w swoją opowieść liczne zeznania świadków oraz notatki samych mistyków, dodając tym samym głębi i autentyczności opowieści o duchowej i ludzkiej przyjaźni ojca Pio i księdza Dolindo.

„Zawsze zaskakuje mnie to, z jaką precyzją i determinacją święci potrafią się nawzajem rozpoznawać i sobie sprzyjać. Czytelnik z pewnością zauważy, że dobór bohaterów tej książki nie jest przypadkowy. Mamy do czynienia z dwoma świadkami posłanymi przez Boga na trudne czasy, którzy zrewolucjonizują duchowość przyszłych pokoleń. Pan prof. Wojciech Kudyba pisze o tym z nieukrywaną pasją i w oparciu o rzetelny dobór źródeł. Jest to jeden z wielu powodów, dla których warto sięgnąć po tę książkę”.

Ks. prof. Robert Skrzypczak

Wojciech Kudyba – pisarz, krytyk literacki, tłumacz pism księdza Dolindo (wraz z Januszem Jasielcem). Kierownik Katedry Literatury Współczesnej i Krytyki Literackiej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Autor kilku monografii o poezji współczesnej i wielu artykułów z tej dziedziny, a także siedmiu tomów wierszy i pięciu tomów prozy.

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz