O wierze

Bóg szanuje ludzką osobowość

Zbrodnia komunistycznej herezji polegającej na stłamszeniu ludzkiej osobowości oraz uczynieniu z ludzi żałosnych, materialnych części potwornego Państwa, skupiającego wszelką inteligencję, wolę i wolność, jest przeraźliwie perfidna, nielogiczna oraz przeciwna ludzkiej naturze. Nie wspominając o tym, że koncentrując wszystko w Państwie, uzależnia to od szalonych idei i perfidnej woli jednego człowieka. Bóg szanuje ludzką osobowość i jej wolność, traktując ludzi, jak mówi Pismo, z największym poszanowaniem, a ateistyczny i brutalny komunizm sprowadza ludzi do stanu najbardziej zwyrodniałego niewolnictwa. To  straszne!

Bóg jest naprawdę Osobą2, lecz nie w tym samym znaczeniu co osoba ludzka, choć w sposób analogiczny i nieskończenie wyższy.
Wśród Osób Boskich istnieje faktyczne rozróżnienie, które polega na różnicy pochodzenia: Ojciec, Syn zrodzony przez Ojca, Duch Święty pochodzący od Ojca i Syna, jak od jedynej przyczyny. Dlatego Osoba u Boga jest określana przez teologów jako
Istniejąca relacja. Syn, na przykład, stanowi Istniejącą relację synostwa.

Innymi słowy, lepiej przemawiającymi do każdego, Bóg, znając siebie samego, rodzi Słowo, a Słowo nie jest jak nasza myśl, która powstaje i znika, lecz jako nieskończone jest istniejące, a zatem stanowi oddzielną Osobę. Bóg, znając siebie samego, kocha siebie, kocha siebie nieskończenie, a Jego miłość nieskończenie istniejąca stanowi rzeczywistą Osobę, różną od Ojca i od Słowa w jedności nieskończonej natury. To niepojęta tajemnica, której nigdy nie zdołalibyśmy zgłębić bez Objawienia Bożego, lecz dla błogosławionej duszy jest oceanem niezmierzonej radości i wiecznego szczęścia.

 

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz